Historia

Pierwsze wzmianki o Łużnej:

Na otaczającym od północy wzgórzu Pustki stał potężny zamek obronny, który to w XII wieku został zburzony przez hordy Tatarskie w czasie najazdu na Polskę. Mieszkańcy wsi Łużna byli Słowianami, a wielu też było osadników niemieckich i szwedzkich jeńców wojennych. W dokumentach parafialnych z 1440r. jest następująca notatka: „Wieś Łużna ma na swym terytorium drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina. Dziedzicem wsi jest Betko Bokanowski(…)” Który to otrzymał za rycerstwo wieś Łużna od króla Kazimierza Jagielończyka.5Pierwsze zapiski o powstaniu straży pożarnej we wsi Łużna pochodzą z roku 1905 kiedy to miał miejsce pożar dworku na Podlesiu a w wyniku jego uległy spaleniu dokumenty i przywileje. Proboszcz Łużnej, wówczas ks. Władysław Kędra, zwrócił się do mieszkańców aby powstała straż pożarna. 25 lipca w 1905r. podjęto decyzje dotyczące wyznaczenia koni do wożenia beczek z wodą w czasie pożaru a także w sprawie zdobycia ręcznych sikawek. Wtedy to powstała Spółka strażaków Ochotników która była w tym czasie formalną organizacją. Zbierała się jedynie w czasie wybuchu pozaru. Spółka przekształciła się w Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w 1911r. inicjatorami tej decyzji byli radni i zarząd kółka rolniczego. 23 września 1912r. Rada Gminy zobowiązuje naczelnika gminy do wyasygnowania 200-tu koron i zaciągnięcia pożyczki 500 koron w galicyjskim banku ziemskim we

4        Lwowie na zakup sikawki czterokołowej ciągnionej końmi. 25 maja w 1913r. pompa taka już była bo rada gminy uchwala aby wybudować szopę-schowek na pompę i sprzęt pożarny. Sprzęt ten przez czas I wojny światowej ocalał. Po powrocie wysiedlonej ludności z Łużnej w czasie I wojny światowej  straż pożarna na nowo została przywrócona do życia . W 1934r. za pierwszego komendanta Gustawa Jamera postarano się i zakupiono hełmy i mundury wyjściowe które przetrwały po dzień dzisiejszy. Jamer Gustaw pełnił funkcję komendanta 1928-1950r. Był prawdopodobnie pierwszym komendantem . OSP liczyło 24 druhów. W 1934r. powstało stowarzyszenie Ochotniczych Straży pożarnych które nie wiadomo jak długo istniało. Należało do niego Osp Szalowa, Osp Łużna i OSP Moszczenica. Komendantem tej organizacji został Szura z Szalowej a prezesem Dusza Stanisław z Woli Łużańskiej. W 1938r. gdzie prezesem był Serafin Michał  podjęto decyzję o zakupie pompy motorowej, której nie kupiono z powodu zbyt wysokiej ceny tj. 2800zł. Była to zbyt wygórowana cena, a wioski na to nie było stać. Gdzie w tych czasach krowa kosztowała 80-100zł.3 W 1953r. komendantem zostaje Marian Augustyn do 1975r. W 1952r. albo 1953r. jednostka otrzymuje pompę motorową Warrington jako przydział z powiatu. W 1961r. społeczeństwo ufundowało pierwszy sztandar. W 1962r. jednostka została wprowadzona do nowo wybudowanego domu kultury.

2W 1964r. Osp Łużna otrzymuje Wóz strażacki STAR 25. Pierwszym kierowcą zostaje Jan Żmijowski a potem Ryszard Rura. 20 stycznia 1974r. na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano nowego naczelnika Stanisława Rączkowskiego a prezesem zostaje Danuta Tarsa. Po kilku latach znowu następuję zmiana, naczelnikiem zostaję Bogusław Kotowicz. W dniu 7.X.1986r. oddano do użytku nowy budynek OSP i policji. Następnie został zarejestrowany STAR 200 do którego zamontowano autopompę. STAR 25 w 1989r. przekazany zastał do jednostki Wola Łużańska. W 1997r. jednostka została Włączona do KSRG. W tym roku został poświęcony i przekazany drugi sztandar na obchody 85 rocznicy działalności OSP Łużna. Syrena selekcyjna została uruchomiona w 1998r. Rok 1999 przynosi zmiany, prezesem zostaje Stanisław Radzik. W 2001r. przy strażnicy została wybudowana i poświęcona kapliczka św. Floriana. W 2002r. zakupiono 2-gi samochód STEYR a w 2003r. jednostka otrzymuje trzeci nieuzbrojony samochód ratownictwa drogowego. Od 28 marca 2003r. naczelnikiem OSP zostaje Władysław Rączkowski, a w 2004r. nowym prezesem zostaje Kazimierz Krok. 1
W 2008r. prezesem zostaje Artur Janik, który funkcję swą pełnił do roku 2012. Stanowisko prezesa przejmuje Stanisław Radzik i pełni obowiązki do końca 2018 roku. Wtedy następuje kolejna zmiana, prezesem zostaje Piotr Wojna i pełni funkcję do tej pory. Tak się przedstawia działalność OSP Łużna.

 

 

© 2014 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Publikacje zamieszczone na stronach są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Design by Piotr Wojna Chaussures Nike Pas Cher

Szukaj

Back to Top

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress